J105D1AS18VDC.45
DigiKey Part Number
2449-J105D1AS18VDC.45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J105D1AS18VDC.45
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 18VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
J105D1AS18VDC.45 Models
Must Operate Voltage
13.5 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
1.8 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
277VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2770VA
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
25 mA