J104D2C12VDC.20S
DigiKey Part Number
2449-J104D2C12VDC.20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J104D2C12VDC.20S
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
EDA/CAD Models
J104D2C12VDC.20S Models
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
250VAC, 100VDC - Max
Load - Max Switching
500VA, 200W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA