J104A2C48VDC.40S
DigiKey Part Number
2449-J104A2C48VDC.40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J104A2C48VDC.40S
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 48VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
J104A2C48VDC.40S Models
Must Operate Voltage
36 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
4.8 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4.5 ms
Mounting Type
Release Time
1.5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
3 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
750VA, 660W
Coil Resistance
5.76 kOhms
Coil Current
8.3 mA