A2H1CCQ24VDC1.6D
DigiKey Part Number
2449-A2H1CCQ24VDC1.6D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A2H1CCQ24VDC1.6D
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A2H1CCQ24VDC1.6D Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Operate Voltage
15.6 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Must Release Voltage
2.4 VDC
Series
Operate Time
10 ms
Packaging
Tray
Release Time
10 ms
Part Status
Active
Features
Diode
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Socketable
Coil Current
66.7 mA
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
50 A
Coil Power
1.6W
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Resistance
360 Ohms