CFM50S120-P
DigiKey Part Number
2034-CFM50S120-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM50S120-P
Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 4.17A 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Features
Adjustable Output, Universal Input
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
6-DIP Module
Type
Open Frame
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.14" H (76.2mm x 50.8mm x 29.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, FCC
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
60335-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
4.17A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
50 W