HDR127MET80M-G-V-SM
DigiKey Part Number
HDR127MET80M-G-V-SM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDR127MET80M-G-V-SM
Description
CONN HEADER SMD 80POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 80 position 0.050" (1.27mm)
Category
Style
Mfr
Shrouding
Unshrouded
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Termination
Solder
Part Status
Active
Fastening Type
Push-Pull
Connector Type
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Contact Type
Male Pin
Insulation Height
0.079" (2.00mm)