PK2W681MND3050RY
DigiKey Part Number
4191-PK2W681MND3050RY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PK2W681MND3050RY
Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.5 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.575 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Impedance
400 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C