MW2W181MNN1840A4EF3
DigiKey Part Number
4191-MW2W181MNN1840A4EF3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MW2W181MNN1840A4EF3
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.64 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
400 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C