MW2G680MNN1625A4E
DigiKey Part Number
4191-MW2G680MNN1625A4E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MW2G680MNN1625A4E
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
cms-datasheet
 cms-datasheet
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
550 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
621.5 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
400 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C