EKY-350ELL272MLP1S
DigiKey Part Number
565-EKY-350ELL272MLP1S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-350ELL272MLP1S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKY-350ELL272MLP1S Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
2.7075 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.61 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
15 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C