EKWB421ELL181MM40S
DigiKey Part Number
565-EKWB421ELL181MM40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKWB421ELL181MM40S
Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V TH
Detailed Description
180 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKWB421ELL181MM40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.575 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C