EKWB401ELL220MJ20S
DigiKey Part Number
565-EKWB401ELL220MJ20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKWB401ELL220MJ20S
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V TH
Detailed Description
22 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKWB401ELL220MJ20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
235 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
423 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C