EKWA451ELL101ML35S
DigiKey Part Number
565-EKWA451ELL101ML35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKWA451ELL101ML35S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKWA451ELL101ML35S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
730 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.095 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C