EKMW401VSN331MR25S
DigiKey Part Number
565-EKMW401VSN331MR25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMW401VSN331MR25S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKMW401VSN331MR25S Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.46 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.0878 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C