SPDE241201 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Carlo Gavazzi Inc.
In Stock: 5
Datasheet
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
SPDE241201
DigiKey Part Number
1864-SPDE241201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPDE241201
Description
SWITCHING POWER SUPPLY, 24VDC 12
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SPDE241201 Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Obsolete
Efficiency
94%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.94" L x 1.42" W x 4.88" H (100.0mm x 36.0mm x 124.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CE, cULus, cURus, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V