SPD121201BN
DigiKey Part Number
1864-2834-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD121201BN
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 120W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 10A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPD121201BN Models
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Efficiency
84%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-35°C ~ 71°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20, PFC
AC Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.69" L x 2.52" W x 4.90" H (119.0mm x 64.0mm x 124.5mm)
DC Voltage - Input (Min)
210V
Approval Agency
CCC, CE, cULus, TUV
DC Voltage - Input (Max)
375V
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
12V