RSGD4012E0VD200
DigiKey Part Number
1864-RSGD4012E0VD200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSGD4012E0VD200
Description
3 PHASE SOFT STARTER FOR INDUCTI
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Soft Start / Stop 110 ~ 400VAC Supply 12A 220 ~ 400V Load
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSGD4012E0VD200 Models
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Voltage - Load
220 ~ 400V
Series
Current - Output
12A
Packaging
Bulk
Wattage - Load
5500 W
Part Status
Active
Voltage - Supply
110 ~ 400VAC
Type
Module
Mounting Type
DIN Rail
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C