RP1D350D1
DigiKey Part Number
1864-RP1D350D1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP1D350D1
Description
1-POLE PCB MOUNT SSR, DC SWITCHI
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A)
EDA/CAD Models
RP1D350D1 Models
Category
Output Type
DC
Mfr
Voltage - Input
4.25 ~ 32VDC
Series
Voltage - Load
0 V ~ 350 V
Packaging
Bulk
Load Current
1 A
PC Pin
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C