RP1D060D8M1
DigiKey Part Number
1864-RP1D060D8M1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP1D060D8M1
Description
SSR RELAY SPST-NO 8A 1-60V
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SIP
EDA/CAD Models
RP1D060D8M1 Models
Category
Voltage - Input
4.25 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
1 V ~ 60 V
Series
Load Current
8 A
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C