RMIA210230VAC
DigiKey Part Number
1864-RMIA210230VAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMIA210230VAC
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 230VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMIA210230VAC Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
176 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
66 VAC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cerium (AgCe)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, TUV, UR
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Coil Resistance
16.3 kOhms
Coil Current
14.1 mA