RM1A23A50
RM1A23A50
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RM1A23A50
DigiKey Part Number
1864-1219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM1A23A50
Description
SSR RELAY SPST-NO 50A 24-265V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
EDA/CAD Models
RM1A23A50 Models
Category
Voltage - Input
20 ~ 280VAC, 22 ~ 48VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 265 V
Series
Load Current
50 A
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C