RM1A23A25
DigiKey Part Number
1864-1218-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM1A23A25
Description
SSR RELAY SPST-NO 25A 24-265V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
EDA/CAD Models
RM1A23A25 Models
Category
Voltage - Input
20 ~ 280VAC, 22 ~ 48VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 265 V
Series
Load Current
25 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C