RKD2A60D75C
DigiKey Part Number
1864-RKD2A60D75C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RKD2A60D75C
Description
2-POLE PANEL MOUNT SSR, ZERO-CRO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) DPST-NO (2 Form A)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RKD2A60D75C Models
Category
Output Type
AC, Zero Cross
Mfr
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Series
Voltage - Load
0 V ~ 600 V
Packaging
Bulk
Load Current
75 A
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C