RCP8002115/120VAC
DigiKey Part Number
1864-2689-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP8002115/120VAC
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)
Series
Must Operate Voltage
95 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
38.8 VAC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, TUV, UR
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Coil Resistance
11 kOhms
Coil Current
21 mA