PD30ETBR20BPM5IO
DigiKey Part Number
1864-PD30ETBR20BPM5IO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD30ETBR20BPM5IO
Description
PHOTO BGS RD 200MM SS IO-LINK, P
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 7.874" (200mm) Push-Pull, NPN/PNP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PD30ETBR20BPM5IO Models
Category
Response Time
1ms
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Output Configuration
Push-Pull, NPN/PNP
Series
Light Source
Red (620nm)
Packaging
Box
Connection Method
Connector, M8
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IP68, IP69K
Sensing Method
Background Suppression
Adjustment Type
Adjustable, Potentiometer
Sensing Distance
7.874" (200mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C (TA)
Voltage - Supply
10V ~ 30V