PD30CNG02NPRT
DigiKey Part Number
PD30CNG02NPRT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD30CNG02NPRT
Description
SENSOR RETROREFLECTIVE 2M NPN
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Retroreflective Optical Sensor 78.740" (2m) NPN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PD30CNG02NPRT Models
Category
Output Configuration
NPN
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Light Source
Infrared (617nm)
Packaging
Box
Connection Method
Cable
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67
Sensing Method
Retroreflective
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
78.740" (2m)
Adjustment Type
Adjustable
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C (TA)