PA18CAD10NASA
DigiKey Part Number
1864-1011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA18CAD10NASA
Description
SENSOR REFLECTIVE 1M NPN NO/NC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reflective, Diffuse Optical Sensor 39.37" (1m) NPN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PA18CAD10NASA Models
Category
Output Configuration
NPN
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Light Source
Red (625nm)
Packaging
Bulk
Connection Method
Cable
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IP69K
Sensing Method
Reflective, Diffuse
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
39.37" (1m)
Adjustment Type
Adjustable, Potentiometer
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C