IRC40SN40M1PA
DigiKey Part Number
1864-IRC40SN40M1PA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRC40SN40M1PA
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 40MM MOD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 1.575" (40mm) IP67, IP68, IP69K Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRC40SN40M1PA Models
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Material - Body
Plastic
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67, IP68, IP69K
Sensing Distance
1.575" (40mm)