ICB30L50F15POM1
ICB & ICS series - Inductive Proximity Sensors
ICB30L50F15POM1
DigiKey Part Number
ICB30L50F15POM1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICB30L50F15POM1
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM CYL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.591" (15mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ICB30L50F15POM1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Series
Voltage - Supply
10V ~ 36V
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (TA)
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.591" (15mm)
Indicator
LED
Output Type
PNP-NO, 4-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency
1kHz