IA12ELN04UC
DigiKey Part Number
1864-1896-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IA12ELN04UC
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 4MM CYLIND
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.157" (4mm) IP67, NEMA 1,3,4,6,13 Cylinder, Threaded - M12
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Material - Body
Stainless Steel
Series
Voltage - Supply
10V ~ 40V
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67, NEMA 1,3,4,6,13
Sensing Distance
0.157" (4mm)
Indicator
LED
Output Type
SCR
Package / Case
Cylinder, Threaded - M12
Response Frequency
1.2kHz