CTD2X1005AXXX
DigiKey Part Number
1864-CTD2X1005AXXX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTD2X1005AXXX
Description
CURRENT TRANSFORMER REV.17
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 A Current Sense Transformer 45Hz ~ 65Hz DIN Rail
Category
Type
Non-Invasive (Solid Core)
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Current Rating (Amps)
100 A
Series
Mounting Type
DIN Rail
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.480" L x 2.205" W (63.00mm x 56.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
3.386" (86.00mm)
Frequency Range
45Hz ~ 65Hz