CS30A002240AX
DigiKey Part Number
1864-CS30A002240AX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS30A002240AX
Description
POWER ELECTROMECHANICAL RELAYS S
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 240VAC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
192 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
48 VAC
Mounting Type
Operate Time
25 ms
Coil Voltage
Release Time
25 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC - Max
Approval Agency
ATEX, CE, TUV, UL
Load - Max Switching
8310VA
Relay Type
Coil Current
63.2 mA
Coil Resistance
3.8 kOhms