CGMS-9D-24S-10
CGMS-9D-24S-10
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
CGMS-9D-24S-10
DigiKey Part Number
1864-1598-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGMS-9D-24S-10
Description
CONTACTOR DC COIL 1NO AUX
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 9 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Contact Rating (Current)
9 A
Series
Switching Voltage
690VAC - Max
Coil Voltage
24VDC