CF30D2006AX
DigiKey Part Number
1864-CF30D2006AX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF30D2006AX
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 6VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
4.5 VDC
Must Release Voltage
0.6 VDC
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
277VAC - Max
Coil Current
272.7 mA
Coil Resistance
22 Ohms