CF30D20048AX
DigiKey Part Number
1864-CF30D20048AX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF30D20048AX
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 48VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
36 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
277VAC - Max
Coil Current
34.5 mA
Coil Resistance
1.39 kOhms