CF30D0026AX
DigiKey Part Number
1864-CF30D0026AX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF30D0026AX
Description
POWER ELECTROMECHANICAL RELAYS S
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 6VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
4.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.6 VDC
Mounting Type
Operate Time
25 ms
Coil Voltage
Release Time
25 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC - Max
Approval Agency
ATEX, CE, TUV, UL
Load - Max Switching
8310VA
Relay Type
Coil Current
272.7 mA
Coil Resistance
22 Ohms