CD46CNC10NP
DigiKey Part Number
1864-1574-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD46CNC10NP
Description
SENSOR PROX CAPACITIVE 10MM MOD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Proximity Sensor 0.394" (10mm) IP68 Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD46CNC10NP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Material - Body
Plastic
Series
Voltage - Supply
10V ~ 36V
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Sensor Type
Capacitive
Ingress Protection
IP68
Sensing Distance
0.394" (10mm)
Indicator
LED
Output Type
NPN-NC/NO, 3-Wire
Package / Case
Module
Response Frequency
10Hz