CC75/4SA480-60HZ
DigiKey Part Number
CC75/4SA480-60HZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC75/4SA480-60HZ
Description
RLY CONT 4P 480V 60HZ NO AUX
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 75 A 480VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-5°C ~ 60°C
Part Status
Obsolete
Must Operate Voltage
408 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
144 VAC
Coil Voltage
480VAC
Operate Time
120 ms
Contact Form
4PST-NO (4 Form A)
Release Time
25 ms
Contact Rating (Current)
75 A