CC65LD24
DigiKey Part Number
CC65LD24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC65LD24
Description
RLY CONT 3P 24V DC 2NO/2NC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 65 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Box Lug
Packaging
Box
Operating Temperature
-5°C ~ 60°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
65 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
65 A