CC12SA240
DigiKey Part Number
1864-1525-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC12SA240
Description
3P CONT S 240V 50/60HZ 1NO1NC
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 12 A 240VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-5°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
204 VAC
Must Release Voltage
72 VAC
Coil Voltage
240VAC
Operate Time
12 ms
Release Time
4 ms
Contact Rating (Current)
12 A