CC100LA240
DigiKey Part Number
1864-1521-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC100LA240
Description
3P CONT L 240V50/60HZ 2NO2NC
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 100 A 240VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-5°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
204 VAC
Must Release Voltage
72 VAC
Coil Voltage
240VAC
Operate Time
15 ms
Release Time
10 ms
Contact Rating (Current)
100 A