CA18CLC12BPM1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Carlo Gavazzi Inc.
In Stock: 2
Datasheet
Capacitive Proximity Sensor 0.472" (12mm) IP68 Cylinder, Threaded - M18
Carlo Gavazzi CA18 and CA30 DC Sensors | Digi-Key Daily
CA18CLC12BPM1
DigiKey Part Number
1864-1034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA18CLC12BPM1
Description
SENSOR PROX CAP 12MM IP68 CYLIND
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CA18CLC12BPM1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Material - Body
Plastic
Series
Voltage - Supply
10V ~ 40V
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Sensor Type
Capacitive
Ingress Protection
IP68
Sensing Distance
0.472" (12mm)
Indicator
LED
Output Type
NPN/PNP-NC/NO, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Response Frequency
15Hz