CA18CAN12NAM1
DigiKey Part Number
CA18CAN12NAM1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA18CAN12NAM1
Description
SENSOR PROX CAP 3-12MM CYLINDER
Detailed Description
Capacitive Proximity Sensor 0.118" ~ 0.472" (3mm ~ 12mm) IP67, IP68, IP69k, NEMA 1,2 Cylinder, Threaded - M18
EDA/CAD Models
CA18CAN12NAM1 Models
Shielding
Unshielded
Material - Body
Plastic
Series
Voltage - Supply
10V ~ 40V
Termination Style
Connector
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Ingress Protection
IP67, IP68, IP69k, NEMA 1,2
Sensing Distance
0.118" ~ 0.472" (3mm ~ 12mm)
Output Type
NPN-NC/NO, 4-Wire
Response Frequency
50Hz