Image for LTIGK50-6S-WH-WH-NBL/125N is not available
LTIGK50-6S-WH-WH-NBL/125N
DigiKey Part Number
432-LTIGK50-6S-WH-WH-NBL/125N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTIGK50-6S-WH-WH-NBL/125N
Description
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch DPST 15A (AC/DC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Category
Actuator Type
Concave (Curved) - Illuminated
Mfr
Color - Actuator/Cap
White
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
Neon, White
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
125 VAC
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination Style
Solder Lug
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Switch Function
Approval Agency
CSA, UL, VDE
Current Rating (Amps)
Mechanical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V