GMC02X7R152K25NT
DigiKey Part Number
2571-GMC02X7R152K25NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC02X7R152K25NT
Description
CAP CER 1500PF 25V X7R 0201
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GMC02X7R152K25NT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)