HPWR1000J1R00G9C
DigiKey Part Number
4506-HPWR1000J1R00G9C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPWR1000J1R00G9C
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 1000W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±5% 1000W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-50°C ~ 200°C
Packaging
Tray
Features
Flame Proof, Safety
Part Status
Active
Coating, Housing Type
Ceramic
Resistance
1 Ohms
Mounting Feature
Brackets
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
1000W