ACPL-827-500E
DigiKey Part Number
516-4020-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-4020-1-ND - Cut Tape (CT)
516-4020-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACPL-827-500E
Description
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 2 Channel 8-SMD
Category
Voltage - Output (Max)
70V
Manufacturer
Broadcom Limited
Current - Output / Channel
50mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.2V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Number of Channels
2
Vce Saturation (Max)
200mV
Voltage - Isolation
5000Vrms
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Min)
50% @ 5mA
Mounting Type
Surface Mount
Current Transfer Ratio (Max)
600% @ 5mA