BXRC-40G1000-C-83-SE
DigiKey Part Number
976-BXRC-40G1000-C-83-SE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BXRC-40G1000-C-83-SE
Description
LED COB VERO SE 10C WH RND 4000K
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) Gen 8 Vero® SE 10 Array White, Neutral Round
Category
Temperature - Test
25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
30.7V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
149 lm/W
Current - Max
1A
CRI (Color Rendering Index)
90
Color
White, Neutral
Size / Dimension
30.80mm Dia
CCT (K)
4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
3.60mm
Configuration
Round
Light Emitting Surface (LES)
10.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
1370lm (Typ)
Current - Test
300mA