BXRC-40E1000-C-83
DigiKey Part Number
976-BXRC-40E1000-C-83-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BXRC-40E1000-C-83
Description
LED COB VERO 10C WH STARBD 4000K
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) Gen 8 Vero® 10 Array White, Neutral Starboard
Category
Temperature - Test
25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
30.7V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
183 lm/W
Current - Max
1A
CRI (Color Rendering Index)
80
Color
White, Neutral
Size / Dimension
20.00mm Dia
CCT (K)
4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.80mm
Configuration
Starboard
Light Emitting Surface (LES)
10.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
1689lm (Typ)
Current - Test
300mA