BXRC-35G10K0-B-82-SE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bridgelux
In Stock: 0
Datasheet
Image for BXRC-35G10K0-B-82-SE is not available
BXRC-35G10K0-B-82-SE
DigiKey Part Number
976-BXRC-35G10K0-B-82-SE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BXRC-35G10K0-B-82-SE
Description
VERO SE 29B WARM WHITE LED ARRAY
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) Gen 8 Vero® SE 29 Array White, Warm Round
Category
Temperature - Test
25°C
Manufacturer
Bridgelux
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
66.7V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
155 lm/W
Packaging
Tray
Current - Max
4.75A
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
90
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
120°
Color
White, Warm
Size / Dimension
49.20mm Dia
CCT (K)
3500K 2-Step MacAdam Ellipse
Height
3.50mm
Configuration
Round
Light Emitting Surface (LES)
29.10mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
10918lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
1.3A